Pewien polski znany polityk wypowiedział swego czasu znamienne słowa – że prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna. Idąc tym tokiem rozumowania dobrnęliśmy do momentu, gdzie zakończyliśmy zlecenie i inwestor mógł dokonać odbioru powierzonego nam zadania, sprawdzając czy wywiązaliśmy się z podjętych ustaleń. Z góry śpieszę z wyjaśnieniem – nie ma tutaj oprzewodowania, falownika, rozdzielnic z zabezpieczeniami,  gdyż ten etap realizacji, według umowy, został po stronie klienta, zaś my naszą pracę zakończyliśmy na zamontowaniu konstrukcji i przytwierdzeniu do niej paneli.

    Docelowo powstała konstrukcja składa się z 3 stołów, gdzie na każdym z nich zamontowaliśmy 8 paneli o wymiarach odpowiednio  110,2cm=x, 218,7cm=y, 3,5cm=z. Taki rozmiar paneli pozwolił nam optymalnie wykorzystać przestrzeń działki przeznaczoną na instalcje PV, jednocześnie przy tych rozmiarach uzyskaliśmy brak efektu rzucania cienia jednego stołu na drugi, co mogło by znacząco zaburzyć pracę całej instalacji w okresach, gdy słońce znajduje się stosunkowo nisko nad widnokręgiem, co powoduje znaczne zacienienie elementów poprzez zmniejszony kąt padania promieni słonecznych, a co za tym idzie, większą długość cienia rzucanego przez przedmioty oświetlane.

     Do tej instalacji wybraliśmy panele firmy TRINA SOLAR. Nasz wybór oparliśmy na pozytywnych opiniach pozyskanych przez klienta, jak i przez nas  z różnych źródeł, ale przekonujące okazały się też wykonane przez producenta badania, które deklarują, że panel jest odporny na warunki pogodowe, mogące występować w naszym klimacie. Według tych danych w/w produkt posiada odporność na:

->  grad do 35mm;

 -> obciążenie śniegiem do 6000pa,

 -> napór wiatru do 2400pa

Dodatkowo wytwórca deklaruje 15 lat gwarancji producenta, jak i 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy, co też było argumentem przemawiającym za dokonaniem takiego wyboru. Plusem jest też czarna rama, która podnosi wartość estetyczną całej inwestycji. Niewątpliwie nie bez znaczenia jest atrakcyjna cena, szczególnie zważywszy na korzyści, jakich może oczekiwać klient wybierając właśnie ten produkt.

kliknij tutaj, aby sprawdzić specyfikację produktu    

 

     Ważna dla nas była też estetyka wykonania. Klientowi zależało na tym, aby poszczególne stoły były symetryczne względem siebie, umieszczone w jednej linii i równolegle do granicy działki, która za jakiś czas ma zostać ogrodzona. Wymóg ten udało nam się osiągnąć dzięki właściwemu wykonaniu pomiarów, ustaleniu miejsca montażu poszczególnych elementów oraz profesjonalnemu montażowi konstrukcji przez naszą ekipę, której gratulujemy kolejnej udanej inwestycji. Symetryczność oraz profesjonalizm wykonania sprawiły, że konstrukcja okazała się nad wyraz statyczna i nie powinny być problemem dla jej trwałości ani silne wiatry ani gradienty temperatury, powodujące pracę elementów metalowych, gdyż nie jest ani nadmiernie usztywniona,ani zbyt chwiejna i idealnie mieści się w przewidzianych przez producenta długościach poszczególnych elementów. Dodatkowo, aby instalacja była bezpieczna dla osób postronnych, zabezpieczyliśmy wystające elementy zaślepkami. Mimo, że jest to mały element, znacząco wpływa na bezpieczeństwo użytkowania i chroni osoby przed niefortunnym uderzeniem o jej elementy z ostrymi krawędziami. Jednocześnie pozwoliło to na bardziej profesjonalny wygląd całości, wskazujący o dbałość inwestora o najmniejsze nawet detale.